Frivillighuset

Medlemskab

Målgruppen

Frederikssund Frivillighus målgruppe er alle lokale foreninger, selvhjælpsgrupper og patientforeninger, der yder frivilligt socialt humanitært arbejde, og som har brug for kontorfaciliteter, mødelokaler og ikke mindst et sted, hvor de frivillige medarbejdere og de borgere, der har brug for frivillig hjælp, kan mødes.

Foreninger, der opfylder og passer ind i målgruppen, men endnu ikke har haft kontakt til Frederikssund Frivillighedshus kan kontakte Brugerrådet på mail, hvis de er interesseret i at benytte lokalerne og faciliteterne.

Brugerrådet kontakter Jer efterfølgende.

Det koster 100.- kr. om året for en forening at være med.

Tilmeldte foreninger pr. Januar 2020:

Frederikssund Frivillighus
Formand Bente Schousboe 
Mobil: 2041 2487 
Email:b.schousboe@outlook.dk

Fibromyalgi og Smerteforeningen
Kontaktperson/Rådgiver: Bente Schousboe 
Mobil: 2041 2487 
Email:b.schousboe@outlook.dk

Dansk Vandrelaug
Kontaktperson: Pia Omdal 
Mobil: 5042 2492 
Email:p.omdal@live.dk

Danske Seniorer, Kreds Nordsjælland
Kontaktperson/Formand: Anette Hansen 
Mobil: 2330 0042
Email: aahh2@outlook.dk
Mail til kasserer: kreds.olfert@gmal.com

Diabetesforeningen

Formand: Bente Schousboe 
Tlf: 4299 1350 hverdage fra kl. 13.00-16.00
Email:b.schousboe@outlook.dk
Kontaktperson: Anne Marie Mathiesen
Tlf.: 22214 2639
Email: annemariemathiesen@gmail.com

Frederikssund Pensionistforening
Kontaktperson: Benthe Møller 
Mobil: 2342 1520 
Email:beddy@dukamail.dk

Dansk Flygtningehjælp Frivilliggruppen – Frederikssund
Formand: Birgitte West  
Mobil: 2517 0448  
Email:westbirgitte@gmail.com
Kontaktperson: Vibeke Mikkelsen 
Mobil: 2240 8534  
Email:vibeke.m@post.cybercity.dk

Gigtforeningens Lokalgruppe Frederikssund
Kontaktperson Bente Dandanell 
Mobil: 2689 4554 
Email:bente@dandanell.dk

Hjerneskadeforeningen
Formand: Henning Ruus-Jørgensen 
Email:henningruus@gmail.com
Kontaktperson: Jørgen Laursen
Mobil: 4030 0781
Email:laursenjorgen@outlook.dk

Hjerteforeningen
Formand: Lissie Rosenager 
Mobil: 2885 5770 
Email:rosenager123@gmail.com
Kontaktperson: Henny Bøgh
Mobil: 2099 5435
Email:hboegh@post2.tele.dk

Hjerteforeningen Gå-ture team
Kontaktperson: Sonja Stricker  
Mobil: 2484 1747
Email:sonja3630@gmail.com 

Kræftens Bekæmpelse 
Formand: Anette Engholt Larsen 
Mobil: 5058 2668
Email:annetteengholt11@gmail.com
Kontaktperson: Lis Jørgensen
Mobil: 2423 6489
Email: kotzebue@undermaaten.dk 

Lokal SIND
Kontaktperson: Thomas Wester 
Tlf: 2814 4031 – 4731 4030 
Email:thulwes@live.dk

Osteoporoseforeningen
Kontaktperson: Kaja Gaunitz 
Mobil: 2978 2240 
Email:kaja.pedersen@gmail.com

Slangerup Seniorer
Kontaktperson: Mogens Bøhn 
Mobil: 2242 3259 
Email:slangerupseniorer@gmail.com

S.I.F. Syg i Frederikssund
Kontaktperson: Birgitte Hansen 
Mobil: 3132 3735
Email:bir.hansen@hotmail.com
Hjemmeside: http://www.sygifrederikssund.dk/

Røde Kors
Kontaktperson/Formand: Birgitte Fredfeldt 
Mobil: 4073 9399 
Email:birgittefredfeldt@gmail.com

Røde Kors – Integration

Kontaktperson: Nina Lillian Moustgaard: 
Mobil: 2729 4186 
Mail:nina.m.@webspeed.dk

Røde Kors - Lektiehjælp
Kontaktperson: Ingrid Bennetsen 
Mobil: 5049 2011
Email: ingrid.bennetsen@gmail.com
Kontaktperson: Ole Husted
Mobil: 6141 3877
Email: oletrols@icloud.com

Ældresagen Frederikssund
Kontaktperson: Alice Larsen 
Mobil: 2513 4094 
Email:alice.larsen@icloud.com

Bedre Psykiatri Frederikssund
Kontaktperson: Jette Lund Pedersen 
Mobil: 2145 5843 
email:jettelund@live.dk

KFUM´s sociale arbejde
Kontaktperson: Michael Nielsen
Mobil: 4046 7809
Email: min@kfum.dk

Parkinson Foreningen
Kontaktperson: Carla Christensen
Mobil: 2225 4109
Email: carlachristensen29@gmail.com

Broen
Kontaktperson: Normann Larsen
Mobil: 2170 1030
Email: normannlarsen@yahoo.dk